В края на месец април се състоя заключителната среща от съвместната кампания „Нашата планета, нашият климат“ на Wind of Change и Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Събитието се проведе онлайн, за да могат участниците от София, Варна, Кюстендил и Бургас да представят резултатите от изследването на въглеродния отпечатък на своите училища.

В продължение на месец Таня, Теодора, Константина и Мария – ученици от 9 В клас, под ръководството на г-жа Кьосева и г-н Ковачев, изследваха по стандартизирана методика въглеродния отпечатък на НЕГ „Гьоте“ за 2024 г. След събиране, обработка и анализ на данните се установи, че въглеродният отпечатък за периода съответства на 159,2 тона отделен въглероден диоксид. Най-голям източник на емисии – 43.4% от общия отпечатък е свързан с отоплението на сградата. Предложенията на учениците за намаляване на този източник на емисии са свързани със саниране на сградата, изолация на стени, покриви и подмяна на дограмата. В тази връзка Община Бургас е подготвила и предала интегриран проект към Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“, като в проекта са залегнали мерки за енергийна ефективност в НЕГ „Гьоте“ и изграждане на градска оранжерия в двора на училището. Надяваме се, че след прилагането тези мерки, въглеродния отпечатък ще намалее значително.

За да се постигне климатична неутралност и да се ограничи глобалното затопляне до 1.5°C, учените препоръчват всеки човек да се стреми към отпечатък около 2 тона CO2 годишно.