с това послание от книгата на Георги Господинов „Времеубежище“, г-жа Антоанета Христова, директор на НЕГ „ Гьоте“, се обърна към ученици от гимназията, които се включиха във възпоменателното събитие посветено на спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.
Събитието се проведе на 13 март 2024г. и в него се включиха ученици от IX – X – XI клас. Пред тях свое изследване по темата „ Холокост“ представиха учениците Калина Христова и Ангел Динков от IX „ Г“ клас (профил История). Те развълнуваха публиката не само с въздействащ разказ за събитията, но и с добре подбран снимков материал, както и със спомените на оцелелите – жертви от това безпрецедентно насилие над човека и живота
Александра Бахчеванова и Виктория Димова от XI „Г“ клас (профил История) презентираха създадената от ученици на гимназията, по време на една от проектните седмици , електронна книга посветена на спасяването на българските евреи. Специален фокус на изследването бе въпросът: Как бургазлии защитиха своята еврейска общност и я спасиха от депортация?
Книжката е оформена като помагало по история, но може да се използва и в часове по гражданско образование, краезнание, български език и литература, чужди езици, изкуства.
Темата и представените исторически детайли, личности и действия предизвикаха естествено вълнение и съпричастност към съдбата на евреите и други групи, преследвани от нацисткия режим. На преден план бе изведен куражът на българското общество и на водачите на тази изключително хуманна гражданска акция.
Събитието приключи с кратко обръщение на директора – г-жа Христова, която призова учениците да помнят жертвите на Холокоста, да се гордеят с това, че България успява да спаси своите близо 50 000 евреи и да се стремят да изграждат общност в дух на толерантност, уважение и съпричастност.


